"TatuaŻe" tymczasowe

  Istnieje również możliwość wykonania tzw. tatuażu "czasowego" np. utrzymującego się ok. miesiąca, roku czy trzech lat. Wykonywane są one jak zwykłe tatuaże igłą, jednak barwniki po czasie wchłaniają się lub schodzą. Jednakże gdy barwa tatuażu schodzi, tudzież była czarna, istnieje prawdopodobieństwo utworzenia się widocznych blizn. Doświadczeni tatuatorzy odradzają tatuaże tymczasowe. Tusz tymczasowy nigdy w 100% nie jest wchłaniany przez skórę. Mogą powstać nieestetyczne i nierównomiernie rozłożone ślady po byłym tatuażu tymczasowym.

  Alternatywą dla tatuażu tradycyjnego jest tatuaż wykonany z henny. Utrzymuje się on na ciele od 1 do 3 tygodni. Przed ich wykonaniem należy sprawdzić, czy nie występuje reakcja alergiczna na zawarte w roztworze chemiczne utrwalacze, które w nadmiernych reakcjach skórnych również mogą prowadzić do bliznowacenia.  TATUAŻ WARSZAWA

  SprawdŹ:


  ** Czy studio jest czyste
  ** Czy miejsce wykonywania zabiegów jest czyste
  ** Czy Salon posiada autoklaw
  ** Czy salon posiada myjkę ultradźwiękową
  ** Jak zachowują się osoby przebywające w Studiu
  ** Czy nie ma gdzieś resztek po obiedzie , niedopałków w popielniczce, puszek po piwie. W salonach tattoo takie rzeczy są niedopuszczalne. Jeśli spostrzeżesz tego typu zaniedbania uciekaj stamtąd jak najszybciej!
  ** Sprawdź, czy wszystkie instrumenty potrzebne do wykonania tatuażu są sterylne i zapakowane w jednorazowe opakowania posiadające datę sterylizacji
  ** Czy będą używane materiały jednorazowe czy wielorazowego użytku, i co to jest!

JAKI TATUAŻ ?

Kierując się do studia, dobrze jest zastanowić się w jakim "klimacie" ma być wykonany nasz tatuaż:
** Czarno- szarym
** Kolorowym

Należy zastanowić się, w jakim kontekście ma być wykonany :

** Tradycyjny ( old school )
** New school
** Plemienny
** Orientalny
** Biomechanika
** Realistyczny
** Gotycki
** Inny

Gdy miej więcej określiliśmy już, jak ma wyglądać nasz tatuaż, możemy skupić się na wyborze studia.
Wybór ten powinniśmy poprzedzić "małą" lekturą dotyczącą opinii na temat salonów tattoo w naszym mieście, lub zastanowić się, czy np. nie udać się do innego miasta w poszukiwaniu studia/artysty, który specjalizuje się w dziedzinie tatuażu najbardziej nam odpowiadającej.
W tym celu warto zapoznać się z branżowymi serwisami dotyczącymi tatuażu/piercingu / modyfikacji ciała oraz z opiniami dotyczącymi danego studia/artysty. Warto zwrócić uwagę na galerie tatuatorów, stronę WWW danego salonu tatuażu, a także czy dane studio występuje na konwencjach tatuażu, zdobywając nagrody.
Gdy interesujący nas artyści wykonują swoją pracę we właściwy sposób, warto zastanowić się nad ich poznaniem , np. podczas konwencji tatuażu, które rokrocznie odbywają się w Polsce-
w różnych jej zakątkach.

Nie należy decydować się na tatuaż pod wpływem impulsu już podczas pierwszej wizyty. Na naszą decyzję nie powinna wpływać również fascynacja osobą tatuatora. Najpierw porozmawiaj z danym tatuatorem, zobacz, jak wyglądają inne salony i porównaj je ze sobą .
Postaraj się na chłodno ocenić wystrój studia i jego zawartość, nie wahaj się pytać i sprawdzić jego wyposażenia.
Sprawdź, czy studio/ tatuator posiada portfolio i czy odpowiadają ci zamieszczone w nim prace.
Nie bój się poprosić o opinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej, którą każde studio musi posiadać.

TATUAŻ

Tatuaż – dowolny znak graficzny na skórze powstały w wyniku trwałego wszczepienia za pomocą specjalnej igły barwnika pod skórę. W Polsce tatuaż mogą sobie zrobić osoby, które ukończyły 18 rok życia. Przed ukończeniem 18 roku życia tatuaż można zrobić jedynie po wyrażeniu zgody przez opiekunów prawnych

HISTORIA TATUAŻU

Pierwotnym znaczeniem tatuażu były obrzędy rytualne. W wielu kulturach mogli sobie pozwolić nań jedynie nieliczni – najczęściej plemienni wojowie. Tego typu ozdoby wojowników były szczególnie rozpowszechnione w kulturach polinezyjskich, gdzie do wykonania tatuażu uprawniało dopiero zabicie wroga i zdobycie jego (wytatuowanej) głowy.

Samo słowo "tatuaż" wywodzi się właśnie od samoańskiego tatau, zapisanego przez osiemnastowiecznych podróżników. Najbardziej znane są maoryskie tatuaże twarzy, zwane moko. Tatuaż był z pewnością znany z zamierzchłej starożytności, bowiem w Pięcioksięgu w Księdze Kapłańskiej 19,28 znajduje się zakaz tatuowania ciała. O tatuażach wśród starożytnych plemion celtyckich pisał Juliusz Cezar w 5 księdze dzieła O wojnie domowej. Średniowieczny autor muzułmański, Ahmad ibn Fadlan opisał tatuaże wikińskie. Przez kolejne wieki w Europie i Ameryce tatuaż uważany był za tabu dozwolone jedynie w subkulturze więziennej oraz światku przestępczym. Zwyczaje te znalazły poparcie w odniesieniu do wschodnich tradycji, w których tatuaż świadczył o klasyfikacji w hierarchii mafii
( Yakuza, Triada).

Obecnie tatuaż coraz rzadziej postrzegany jest jako tabu czy oznaka powiązań przestępczych, choć wiele młodzieżowych gangów nadal stosuje tę formę potwierdzenia lojalności.

WYKONYWANIE TATUAŻU

Tatuaż powinna wykonywać tylko osoba wykwalifikowana w tej dziedzinie. Wynika to z tego, że czasami zabiegowi mogą towarzyszyć problemy i powikłania skórne. Przy wyborze studia tatuażu należy dochować staranności w sprawdzeniu kwalifikacji tatuującego, warunków higieny w studio, używanych akcesoriów (sprzęt i barwniki). W czasie zabiegu istnieje ryzyko zakażenia groźnymi wirusami, takimi jak HIV, HBV czy HCV, wynikające wyłącznie z istoty zabiegu (ingerencja narzędziami mechanicznymi w skórę), ale nie z faktu tatuowania. Salon tatuażu powinien używać wyłącznie sprzętu jednorazowego (igieł do urządzenia nakłuwającego skórę i wprowadzającego barwniki), zaś sam zabieg powinien być przeprowadzany w zmienianych przy każdym kliencie jednorazowych, chirurgicznych rękawiczkach. Istotną sprawą jest także używanie jednorazowych pojemniczków na tusz, by nie przenieść niebezpiecznych drobnoustrojów do naczynia z tuszem używanego do następnych zabiegów.

Żaden tatuaż nawet tatuaż permanentny nie trwa wiecznie, związane jest to z wchłanianiem barwnika przez skórę, procesami wymiany komórek jak również zmianami w rozciągłości skóry powodującymi nieznaczne zniekształcenia. Dlatego przed zabiegiem można się poradzić specjalisty, w których miejscach najlepiej wykonać tatuaż.

PIERWSZE KROKI

Zrobienie pierwszego tatuażu / kolczyka zawsze wiąże się z lękiem i wahaniem dotyczącym wyboru najodpowiedniejszego miejsca, w którym możemy je wykonać. Nawet posiadając już pewną wiedzę i ogląd sytuacji, nigdy nie mamy pewności, że nasz kolejny wybór okaże się trafny. To samo dotyczy wcześniej dokonanych przez nas wyborów odnośnie modyfikacji ciała.


Niniejszy "Zestaw Informacyjny" nazwany FAQ (Frequently Asked Questions) ma na celu zwrócenie Twojej uwagi na najważniejsze aspekty wyboru miejsca tatuażu/ percingu, uwzględniając jedynie te najistotniejsze.

Pierwszą i najważniejszą kwestią przed wyborem studia tatuażu/ piercingu jest twój własny wybór - wzoru tatuażu, miejsca, rodzaju przekłucia.


Pamiętaj, że jest to wybór na całe życie, z którym będziesz musiał obcować na co dzień i czuć się komfortowo z nim przez następne 50 lat. Kierując się wyborem wzoru możesz obrać dwie drogi. Pierwsza z nich- najmniej trafna- polega na użyciu wyszukiwarki internetowej i przeglądaniu wzorów tatuaży, do momentu aż coś przykuje Twoją ciekawość. Nie polecam też kopiowania czyjejś istniejącej już pracy. Stanowczo odradzam te metody. Jest to szukanie na siłę tatuażu dla siebie. Wiemy, że chcemy posiadać jakiś tatuaż, ale nadal nie wiemy, jak ma wyglądać. Kopiowanie istniejącej pracy tylko dlatego, że nas zaciekawiła, jest molarnie niepoprawne. Możemy się inspirować pracą autorstwa innego artysty, ale nie powinniśmy już zrobionego tatuażu, który został dla kogoś specjalnie zaprojektowany.


Druga metoda polega na tym, że znajdujemy wzór, który nas inspiruje do zrobienia tatuażu. Wiemy, że jest to coś, co chcemy posiadać jako nasz tatuaż. Jest to metoda, którą zdecydowanie polecam: świadomy wybór wzoru/motywu i późniejsze przeniesienie go na nasze ciało.
Możemy tutaj inspirować się wszystkim, co chcemy: malarstwem, grafikami, zdjęciami, etc.
i na ich podstawie poprosić o zaprojektowania wzoru unikalnego, specjalnie dla nas i na nasze potrzeby.


IGŁY SĄ ZAWSZE JEDNORAZOWEGO UŻYTKU

** Nie wahaj się pytać o czystość i sterylność wykonywanych zabiegów. Gdy nabierzesz jakiś podejrzeń, zadaj to samo pytanie w innym studiu i porównaj odpowiedź.
** Upewnij się, czy tatuator/pircer poinformował Cię sumiennie i rzetelnie o ryzyku związanym z zabiegiem kolczykowania /tatuowania
** Czy zostałeś poinformowany o możliwych powikłaniach
** Czy zostałeś poinformowany o pielęgnacji przekłutego miejsca /pielęgnacji tatuażu ?

Ponieważ przez ostatnie lata wzrosła dostępność sprzętu używanego do wykonywania tatuaży, należy zwrócić szczególną uwagę na powyższą listę oraz opinie w środowisku o danym artyście/studiu .


Nie należy zwracać uwagi przy wyborze tatuatora/pircera na koleżeńskie rekomendacje, ponieważ są one nacechowane emocjonalnie i mogą wprowadzać w błąd.
Należy wystrzegać się osobistych powiązań z kolegą/koleżanką, która dopiero uczy się i zrobi nam modyfikację po kosztach/za darmo- usuwanie tatuaży kosztuje majątek , a jego coverowanie, czyli " przykrywanie " istniejącego tatuażu nowym, kosztuje więcej niż wykonanie go na czystym ciele.


Ważnym aspektem jest także cena. Każde studio posiada inne stawki za wykonanie tatuażu, dlatego nie należy się nią sugerować- studio droższe wcale nie oznacza lepszego. Może okazać się, że np. w Warszawie tatuaże będą relatywnie droższe niż we Wrocławiu, a umiejętności wcale nie będą się różniły.


Pamiętaj, że dobre tatuaże nie są tanie, a tanie tatuaże nie są dobre. Poczekaj z ozdabianiem ciała do momentu, w którym będziesz mógł udać się do sprawdzonego salonu, zamiast szukać tańszych alternatyw.

Udając się do studia tatuażu / piercingu, pamiętaj, że tatuator jest artystą wykonującym dzieło na twoim ciele, ale Ty z pozycji klienta możesz mieć pytania i uzasadnione obawy. Dobre studio udzieli Ci wszystkich niezbędnych informacji.


Zabieg piercingu/tatuażu jest umową pomiędzy tobą a studiem, i jeżeli zabieg nie jest wykonywany z należną pieczołowitością i starannością związaną z zasadami BHP, możesz w każdej chwili odmówić jego dalszej kontynuacji - tym samym odstępując od zawartej umowy bez ponoszenia dalszych konsekwencji finansowych.


Po wykonanym zabiegu nie miej obaw przyjść do studia i zapytać o prawidłowy przebieg gojenia się kolczyka/tatuażu, prosić o poprawki dotyczące tatuażu, czy też zwrócić uwagę na nieprawidłowości związane z przebiegiem gojenia oraz efektem pracy.